Now Reading
כך תדאגי גם לעצמך בחיי האמהוּת העסוקים שלך

כך תדאגי גם לעצמך בחיי האמהוּת העסוקים שלך

כמו כל אמא, רוב הסיכויים שאת עושה עבודה מעולה בטיפול בכולם – חוץ מאשר בעצמך. את מתרוצצת בין העבודה, הילדים והבית, וכמובן שאת חברה נאמנה ובת זוג מסורה. מובן שמשהו בכל זה הולך לאיבוד – ובדרך כלל מדובר בצרכים שלך. הגיע הזמן לשינוי!

אם את דומה לרוב האמהות שאיתן דיברנו, כנראה שאת כל כך עסוקה בדאגה לכל השאר, שאת פשוט מזניחה את הטיפול בצרכים שלך עצמך. ליתר דיוק, מחקר שנערך בבריטניה אפילו מצא כי לאמא ממוצעת יש רק 17 דקות ביום לעצמה!

כן, כן – בקושי עשרים דקות עלובות ומסכנות! ייתכן אפילו שאת מבלה את כולן נעולה באמבטיה, בזמן שילדייך הולמים בדלת ושואלים מתי כבר תצאי.

למען האמת, המצב אפילו גרוע יותר: 51% מהאמהות יכולות לעבור מספר שבועות מבלי להקדיש לעצמן אפילו רגע אחד כדי להירגע, ו-75% אף מתלוננות שהן מרגישות שחייהן סובבים סביב אחרים.

רוב האמהות מדווחות על רגשות אשם אם הן מקדישות זמן לעצמן. אומנם קל ליפול בפח הזה – אך עדיין מדובר בטעות. למעשה, אחד הדברים הטובים ביותר שאת יכולה לעשות למען הילדים שלך הוא לדאוג לעצמך.

כן, קראת נכון.

חשבי על עצמך כעל סוללה, שאליה מתחברים כל בני המשפחה האחרים כדי להיטען. אם תתרוקני, הרי שילדייך, בן הזוג שלך או הורייך לא יוכלו לקבל ממך כלום כשיצטרכו אותך. אם את נמצאת כל הזמן שנייה לפני קריסה, אף אחד לא יוכל לסמוך עלייך ברגעי משבר, כיוון שלא תישאר בך טיפה של אנרגיה לתת.

למדי את ילדייך לדאוג לעצמם

אם תחשבי על זה לרגע, הרי ברור שמגיע לילדייך שתהיה להם אמא בריאה, שמסוגלת לדאוג להם ולטפל בהם. כשאת מוותרת על בדיקות רפואיות, לא מתאמנת, מונעת מעצמך שינה, מפספסת חיסונים וביקורות אצל רופא השיניים ו/או אוכלת לא בריא כי את עסוקה מדי בלרדוף אחרי הילדים שלך – את לא עוזרת לאף אחד. 

במחקר נמצא כי 78% מהאמהות דוחות את הטיפול בבריאותן כיוון שהן עסוקות מדי בטיפול במשפחה. ולא תאמיני: באותו מחקר נמצא גם כי לא רק שנשים דואגות יותר לבריאות הילדים ובני הזוג מאשר לבריאותן שלהן – אפילו בריאות חיות המחמד נמצאת במקום גבוה יותר בסדר העדיפויות שלהן!

לא ייאמן! הרי ברור שאת חשובה יותר מהכלב שלכם!

עם נתונים כאלה, לא מפתיע כלל שנשים נוטות ללקות בדיכאון פי שניים מאשר גברים.

תני לילדייך דוגמה אישית נכונה 

את כבר בוודאי יודעת שילדים לומדים מכל דבר שאת עושה – גילית זאת בפעם הראשונה שהבן שלך פלט קללה כשחטף מכה באצבע הקטנה של הרגל. אז לפני שתחליטי שאין לך זמן לטפל בעצמך – עצרי רגע וחשבי איזו דוגמה את נותנת לילדים שלך.

מן הסתם, את רוצה שגם הבנות וגם הבנים שלך יבינו, כשיגדלו, שהצרכים שלהם חשובים. הרי לא תתני לאף אחד לגרום להם לחוש אשמה על שהם מטפלים בעצמם, ולכן את צריכה להראות להם, באמצעות דוגמה אישית, שמותר ולגיטימי להתעקש ולטפל בצרכייך האישיים.

אל תתבלבלי: יכול מאוד להיות שכשתאמרי להם בתקיפות שהערב לא תשכיבי אותם כיוון שאת נפגשת עם חברה או הולכת לשיעור התעמלות, הם יבכו ויצרחו – אך הם גם ילמדו שיעור חשוב: שזה בסדר לדאוג קודם לצרכים שלהם. יום אחד, יכול להיות שהשיעור הזה בדיוק יחסוך מהם מערכת יחסים לא בריאה ואף מסוכנת.

התחילי בקטן

אנחנו לא מציעים שתקומי ותברחי לחופשה של שלושה ימים עם חברות, או שתקדישי יום שלם מדי שבוע לטיפולי ספא – אפילו שגם הרעיונות האלו בסדר גמור! את פשוט צריכה להתחיל בקטן.

תראי, כשנקודת המוצא היא 17 דקות קצרצרות לעצמך מדי יום – ברור שהמצב יכול רק להשתפר!

נסי להתחיל בכך שתתרחקי קצת מהילדים לעיתים קרובות יותר. אם את קוראת ספר, והילדים מתלוננים שמשעמם להם – התאפקי! אל תיכנעי לדחף לשעשע אותם! אף אחד עוד לא מת משעמום…

הודיעי לבעלך שאת יוצאת לרוץ פעמיים בשבוע ושהוא יצטרך להיות בבית, או שבין השעות 20:00 ל-21:00 זה הזמן שלך לעצמך – והקפידי על כך!

שרייני את הזמן הזה בלו”ז שלך

האמת היא שאף אחד לא פשוט יבוא ויציע לך על מגש של כסף זמן לעצמך: את צריכה לדאוג לדרוש זאת. אם לא תציבי את הדאגה לעצמך בראש סדר העדיפויות, זה פשוט לא יקרה. אין ספק שתמצאי משהו דחוף יותר לעשות, ולכן את חייבת ממש לקבוע בלו”ז זמן לטיפול בעצמך.

מה שעלייך לעשות הוא להכניס ליומן את שיעורי ההתעמלות, המפגש השבועי עם החברות או הדייט החודשי עם בן הזוג, ולהתייחס אליהם ברצינות, כאילו תקבלי קנס אם תוותרי עליהם. אל תתני לאף אחד לשכנע אותך שזה לא חשוב: זה חשוב מאוד, כי את חשובה מאוד והצרכים שלך חשובים מאוד.

למדי להקשיב לעצמך

אם כבר התרגלת להתעלם מהצרכים שלך, יכול להיות שאת אפילו לא יודעת מה את רוצה. אבל אל תאפשרי לזה למנוע ממך להקדיש לעצמך את הזמן החסר. את עדיין זקוקה לו – אבל הקול הפנימי שאומר לך את זה פשוט הלך לאיבוד בין כל הרעשים והקולות החזקים שבחייך.

קחי לעצמך זמן מבלי לעשות בו דבר: שבי על המיטה ונקי את הראש, צאי להליכה ארוכה בפארק. אחרי שתחזרי לבלות זמן לבדך, תגלי את עצמך מחדש, ותגלי מה את הכי רוצה, ומה יגרום לך להרגיש שוב אדם ייחודי ובעל ערך כפי שאת.

הדאגה לעצמך תשתלם

והנה האמת: טיפול בעצמך אינו אנוכי או בלתי הוגן, כפי שלפעמים השטן הקטן שבתוכך לוחש לך. לא יעזור לאף אחד אם תקריבי את עצמך על מזבח האמהוּת. אם את רוצה לטפל היטב במשפחה שלך ולהיות האמא שילדייך צריכים – את חייבת לשים את הצרכים שלך בראש סדר העדיפויות.

הצגת התגובות (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.