Now Reading
תירגעי, את בסדר. אלו הטעויות שכל אמא עושה בגידול הילדים שלה

תירגעי, את בסדר. אלו הטעויות שכל אמא עושה בגידול הילדים שלה

אמהוּת לא מתאימה לבעלות לב חלש. מדובר בעסק ארוך, מבולגן ומלחיץ, והבעיה הכי גדולה היא שאי אפשר להתאמן מראש. עם זאת, כל הורה משחר ההיסטוריה נאלץ ללמוד את התפקיד תוך כדי תנועה, בדיוק כמוך. את עושה עבודה מעולה בגידול הילד שלך – בזכות זה שאת את.

הדרכות להורים יוצרות רושם מוטעה שאפשר ללמוד להיות הורים, בדיוק כמו שאפשר ללמוד לבשל או לרכוב על אופניים. מצטערים לנפץ את האשליה: אין שום קורס שאפשר לעשות שיהפוך אותך לאמא המושלמת.

מובן שעצות למיניהן בנושאי הורות יכולות לעזור. למרות זאת, לא משנה בכמה הדרכות תשתתפי וכמה ספרים תקראי – עדיין תעשי לפחות אחת מהטעויות הקלאסיות של הורים – וסביר להניח שאפילו את כולן!

אל תתרגשי מזה יותר מדי. אנחנו מבטיחים לך שכל ההורים – כל אבא וכל אמא בעולם – עברו את זה. אם מישהו אומר לך שהוא לא עשה אף אחת מהטעויות האלו, הוא פשוט משקר. ניגש ישר לעניין ונספר לך מהן הטעויות הסודיות שכל אמא וכל אבא עושים.

1. את תשכחי משהו חשוב

לדוגמה, נעליים או חיתולים. יש לי חברה שביקשה מאנשים זרים במוזאון ישראל בירושלים חיתול רזרבי לתינוקת שלה. הדבר היחיד שנתן לה את האומץ לעשות זאת היה שהיא כבר נתקלה בעבר בזרים שניגשו אליה וביקשו בקשות דומות.

2. את תשווי את הילד שלך לילד אחר

לכולנו ברור שאסור לעשות השוואות בין ילדים. הילד שלך מושלם ומיוחד, וזה בכלל לא משנה מה עושים ילדים של אחרים. אבל האם הידיעה הזו עוצרת בעדנו? מובן שלא.

יכול להיות שתתמלאי שמחה על כך שגאיה שלך התחילה ללכת הרבה יותר מוקדם מאשר מאיה השכנה, וזו תהיה עבורך הוכחה לכך שגאיה יותר טובה ממאיה (ומכל יתר הילדים בעולם) מכל הבחינות. או שתתמלאי ייאוש על כך שעומר מהגן כבר אוכל במזלג בעוד שיונתן שלך רק מועך את האוכל ודוחף אותו לשיער, ותבזבזי ארבע שעות בבכי על כך שמשהו אצלו לא בסדר.

3. את תתני לילדים שלך יותר מדי “זמן מסך”

שמעת כבר בוודאי על כל המחקרים שמראים שיותר מדי זמן מסכים מזיק לילדים, ונשבעת לעצמך שהילד שלך לעולם לא יסבול מנזקים כאלו. במוקדם או במאוחר, זה עומד לקרות: תמצאי את עצמך טרודה, מותשת, לחוצה וכמהה לעוד חצי שעה של שקט כשהילדים באייפד… ועוד קצת… וכן הלאה.

4. את תתאכזבי כשהילד שלך לא יעמוד בציפיות

בשלב מסוים, כל הורה מפתח ציפיות מהילדים שלו. ייתכן שתצפי מהתינוק ללמוד ללכת לפני גיל שנה, לאהוב את שלום חנוך או אפילו לשנוא מתמטיקה. יכול מאוד להיות שתחשבי שהציפיות שלך הגיוניות לגמרי (והאמת שיכול להיות שאת צודקת).

לפעמים, הילד שלך יעמוד בציפיותייך, ולפעמים לא, וגם זה בסדר: זה רק אומר שהילד שלך הוא אדם עם העדפות ואישיות משל עצמו. כמו כולנו, גם את תלמדי לחיות עם האכזבה הזו – ואפילו בשלום.

5. את תצעקי (ואפילו תצרחי) 

גם את בוודאי זוכרת שראית אמא צורחת על הילד שלה במקום ציבורי בפנים אדומות מזעם. מן הסתם, הרגשת רע בשבילה ובשביל הילד שלה, ונשבעת לעצמך שלעולם לא תצעקי או תצרחי על הקטנצ’יק המתוק שלך. שתמיד תסבירי לו דברים בקול רגוע ועדין, גם אם זה אומר שתצטרכי לחזור על עצמך לנצח.

את כבר רואה לאן זה הולך, נכון? הצעקות – וגם הצרחות – עוד יגיעו. כל עוד הן לא יהפכו לדרך התקשורת העיקרית שלך עם הילד – לא יקרה לאף אחד מכם שום דבר.

6. נאה דורש, נאה מקיים? לא תמיד

הידעת? ילדים אלופים בזיהוי צביעוּת. חשוב מאוד שלעולם לא תשקרי לילד שלך, ושתמיד תתני לו דוגמה אישית טובה. אין ספק שכבר הבטחת לעצמך לעשות זאת – אבל כמעט בטוח שלא יהיה מנוס מהפרת ההבטחה הזו.

יכול להיות, למשל, שתגידי לילדים שלך דברים כמו “חייבים לסיים את הירקות לפני שאוכלים קינוח” או “לא, אין יותר עוגיות במגירה”, ואז תאכלי בסתר את העוגייה האחרונה לפני ארוחת הערב כי את מרגישה שאת חייבת. רק אל תשכחי לבדוק שאף אחד לא רואה.

7. את תשכחי להנות מהרגע

את יודעת שלמרות שהימים ארוכים, השנים קצרות. לכן, את עומדת להעריך כל רגע בחייך כאמא, לחיות את הרגע וליהנות מהחיים.

ואז, יש לך יום מטורף, וכל מה שאת זקוקה לו זה כמה דקות באינסטגרם בלי לחשוב, ולכן את לא מסתכלת על הבת שלך כשהיא מראה לך מה היא יכולה לעשות על מתקן הטיפוס. את אומרת לה בהיסח הדעת שאת מסתכלת, אבל בעצם את בטלפון. ואז את מרגישה אשמה על זה לנצח – או לפחות עד שאת אוכלת את העוגייה האחרונה באמצע הלילה.

8. את תרגישי תסכול בגלל הילדים

כולנו אוהבים לחשוב שתהיה לנו סבלנות אין קץ לילדים שלנו, שנבין שהם כל הזמן שואלים “למה” בגלל הסקרנות הטבעית שלהם ושניתן להם את כל הזמן שבעולם להבין לבד איזו נעל שייכת לאיזו רגל, כל פעם מחדש.

אבל לפעמים אנחנו ממהרים, ואנחנו מאבדים את הסבלנות. אנחנו מתפרצים על הילדים מתוך תסכול ועושים במקומם דברים במקום לתת להם להבין לבד. זה בסדר: הילדים יתנו לך עוד הזדמנות מחר. וגם מחרתיים.

9. את תעלימי עין

את יודעת שהילד שלך כבר אכל יותר מדי עוגיות ושעוד סוכר לא בריא בשבילו. או שאת צריכה לגשת ולעצור אותו כשהוא מעיף את הפתיתים על הרצפה, כי חשוב לשמור על עקביות בחינוך הילדים.

אבל היום אין לך כוח, אז את מעמידה פנים שלא ראית מה קרה, פשוט כדי שלא תצטרכי לעשות משהו בקשר לזה. כולנו היינו שם…

אל תתני לכל זה לבאס אותך. למרות שאת עומדת לעשות את כל הטעויות האלו, בדיוק כמו כל ההורים, הילדים שלך יהיו בסדר גמור. השתחררי, תני לעצמך לטעות והמשיכי לנסות – בדיוק כמו שהילדים שלך עושים.

הצגת התגובות (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.